wtorek, 11 marca 2014

modowo. wizualnie. subiektywnie.
Lubicie modowe filmy? Ja bardzo. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy odpowie twierdząco na to pytanie. Żyjemy w kulturze obrazkowej, lubimy robić zdjęcia, dzielić się nimi. Są szybkie w odbiorze, czytelne. Ja jednak jestem za tym, by zrobić coś ponad, wysilić się i zobaczyć coś więcej. Tak też ostatnio całkiem nieźle idzie mi oglądanie właśnie filmów modowych - teaserów czy klipów zapowiadających kampanie modowe różnych marek. Zawsze lubiłam je oglądać, jednak w ostatnim czasie wyszperałam kilka perek i korzystając z chwili wolnego czasu, w dzisiejszym poście chciałabym się z Wami podzielić tymi, które szczególnie przypadły mi do gustu.Takie krótkie formy wizualne lubię przede wszystkim za to, że są krótkie, zwykle ze świetną muzyką, są pomysłowe, świeże i kreatywne. A moda ma to do siebie, że łączy wiele rzeczy: artyzm, użytkowość, pomysł i społeczny wydźwięk. Film natomiast cechuje się tym, że niesie nieco szerszą treść niż zdjęcia, komentarz, a także o wiele więcej bodźców. Co więcej, filmom trudniej także rywalizować ze zdjęciami, które  łatwiej i szybciej się odbiera; by obejrzeć klip trzeba się skupić i poświęcić temu więcej czasu. Mimo to klip modowy ma się świetnie i wciąż powstają piękne filmy, w których to akurat nie ubiór gra pierwsze skrzypce, lecz pomysł, ruch, aranżacja i muzyka.  
Lubię te klipy, które balansują na granicy rzeczywistości i fikcji. Lubię też takie, które łamią konwencje i pokazują coś więcej. Doceniam takie klipy, w których muzyka idealnie dopełnia całość. Poniżej moich, subiektywnie wybranych klipów (kolejność przypadkowa), również  tych o komercyjnym charakterze:


1.

Ten klip przypadkowo wygrzebałam z czeluści Internetu. Od razu wpadł mi  w oko. Teaser katowickiej marki Furia Clothing.

2.

Uwielbiam przede wszystkim za muzykę. Moderat idealnie został w komponowany w całość, co sprawia, że film  jest bardzo dynamiczny.

3.

Świetny montaż, muzyka, a główne skrzypce grają detale. Dobry klimat.


Senior Clth x official promo from wobix on Vimeo.

4.

Piękna muzyka i krajobrazy w tle. Świetny klip modowy, który stał się też teledyskiem.

 
5.

Pull&Bear nie dość, że ma ciekawe ubrania, to jeszcze całkiem niezłe klipy. W filmie pojawiają się interesujące twarze, podoba mi się też motyw z akrobatyką.

 

6.

Lubię tę piosenkę, klip jest pełen energii, młodzi się bawią i czerpią ile się da z życia. Aż chce się samemu gdzieś udać w podróż i zaszaleć. ;-)


CROPP SPRING 2014 TAIPEI from Florian Malak on Vimeo.

7.

Jeden z moich ulubionych: dużo koloru i pozytywnej energii.8.

100 lat mody zamknięte w 1 minucie i 40 sekundach. Ładnie i zgrabnie sobie tańczą. :-) A przy tym można podszkolić się z mody. ;-)9.

Nieco psychodelicznie, ale coś w sobie ma ten klip. Całość świetnie zmontowana.


10.

Kobieco, eterycznie, subtelnie. Wszystko tutaj pięknie współgra. Idealna kompozycja.


1 komentarz:

  1. WOW jestem w szoku! To są istne dzieła sztuki! Choć 7 i 10 to od teraz moje ulubieńce, to cała "kolekcja" jest świetna :) kto by pomyślał...

    OdpowiedzUsuń